Poruchy Rx EKD300

Léčebna aneb odstraňovaní poruch u přijímačů Rx EKD300


Jelikož vlastním nekolika přijímačů EKD, a prakticky všechny jsem již opravoval, tak zde popíšu závady se kterýmy by jste se mohli také potkat.

Jako první bych doporučoval zkontrolovat stav napájecího zdroje a změřit hodnoty a zvlnění výstupních napětí. Dost pravněpodobne budou vyschlé elektrolytycké kondenzátory C07,C08 a C09 ve zdroji +22V. (On to není přímo zdroj 22V, ale jen 2,5-3V a toto napětí se přičíta ke zdroji +18V). Oproti ostatním zdrojům jeho napětí není stabilizováno ale pouze filtrováno kondenzátory. Narazil jsem na to uz dvakrát, a pokaždé bylo zvlnění asi 1,5V. Zvlnění tohoto napětí způsobovalo drobné vrčení tónu v režimu A1A, a po výměně elytů zmizelo.

Při přelaďování přijímač náhle ztratí citlivost:
Pokud se to stane při přeladění přes nekterý z následujících kmitočtů - 0,5;1,5;2;2,5;3;4;5;6;8;10;12;16;20;24MHz jedná se o závadu v preselektoru přijímače. Zatím pokaždé to bylo vadné jazýčkové relé které spíná pásmové propusti. Dá se nahradit 12V relátkem kreré prodávají v GMelektronic, ale má jinak uspořádané vývody. Dále je potřeba přidat do série s cívkou relé odpor, protože originál relé je na 18V.

Při přeladění přes násobky 100kHz trvá dlouho než se kmitočet ustálí:
Projevuje se to kuňkáním tónu o délce cca 1-2s. Správně by mělo dojít k cca 200ms dlouhému zakmitnutí tónu, a pak by mela být kmitočtová ustředna zasynchronizována. S tímto jsem se setkal u Rx, který jsem opravoval jednomu radioamatérovi, nejedná se o závadu ale vlastnost Rx EKD staršího provedení.
Je potřeba upravit hodnotu odporů na desce "Oszilator 2". V dokumentaci je u odporu R23 a R24 uvedena hodnota 11 kOhm. V Rx co mám doma je hodnota R23 900 Ohm a R24 3,9 kOhm. K podobným hodnotám jsem dospěl experimentálně, když jsem se snažil urychlit činnost frekvenčního komparátoru. (Až potom jsem zjistil že v mém Rx jsou jiné hodnoty odporů než v dokumentaci). Zkoušel jsem i menší hodnoty, ale s těmi byla funkce kmitočtové ústředny nestabilní, a zavešení se už neurychlovalo.

Nefunguje ladící knoflík:
Pravěpodobně se jedná a vadu způsobenou stárnutím LED diod, nebo fototranzistorů v inkrementálním čidle. Projevovalo se to tím že šlo ladit buť jen jedním směrem, nepravidelným přičítáním pri otáčení knoflíkem, nebo nešlo přelaďovat rychle.
Pomůže změna hodnoty jednoho z odporů v kolektorech fototranzistorů na desce "Eingabeblock". Tím se změní rozhodovací úroveň, a zlepší se nafázování impulzů z inkrementálního čidla.

Nesvítí segmenty v displeji:
V jednom případě to byl studený spoj na tišťáku, jinak byla vždy vadná sedmisegmentovka.
Tady nezbývá než z nějakého jiného zařízení sehnat stejnou, přímou náhradu jsem nikde prodávat neviděl.

Další závady které jsem odstraňoval, byl vadný varikap v oscilátoru 1, a vadný elektromechanický filtr v demodulátoru B. V prvém případě se z reproduktoru ozývalo rychlé lupání, v druhém bylo při přepnutí na demodulátor B ticho.
Většina součástek se dá nahradit dnešnímy typy, některé se dají sehnat po burzách a nebo výprodejích zásob z dob socializmu. Speciality jako třeba filtry, displej a další se už bohužel nevyrábí, a neexistuje ani jejich náhrada.
Co se týče diagnostiky závad, tak je dobré postupovat podle servisního manuálu, ten je po této stránce velmi kvalitně zpracován.
73 Michal OK1-36111.    Mail - ekd300(zavinac)seznam.cz